Author Topic: Kako cu sam popraviti karburator  (Read 17895 times)

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Kako cu sam popraviti karburator
« on: December 23, 2016, 06:16:00 PM »
Posto vidim da ima interesa za ovu temu pokrenuo bih je kao odvojenu, kako bi bilo lakse nasim clanovima da je nadju i postave pitanje, koje ih muce vezano za ovaj sistem na automobilima.



 :trkaci1
« Last Edit: January 23, 2017, 08:03:53 PM by DarioGTI »

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #1 on: December 23, 2016, 06:36:57 PM »
Nebih se vezao samo na jedan tip automobila niti na jedan tip karburatora. Mozete slobodno postaviti pitanje vezano za bilo koji auomobil i bilo koji karburator.
Sa Vasim dopustenjem kao uvod u ovu temu, krenuo bih sa uvodnim delom, odnosno sa teorijom ( cisto da se malo podsetimo ).

Mozemo slobodno reci da je karburator merni uredjaj, zadatak mu je da u svim rezimima ( hladni start, ler, srednji i visoki O/min. ) rada motora, pravilno izbalansira usisanu kolicinu gorivne smese benzina i vazduha. A da se pri tome dobije najveca snaga motora, sa sto manjom potrosnjom goriva i manjom emisijom stetnih izduvnih gasova.

              Radi na principu vakumskog usisavanja benzinaa i vazduha, kroz predvidjene otvore ( dizne ).

                         Karburatore mozemo podeliti:
                                   - prema broju grla, na jednogrle i dvogrle,
                                   - vrsti hladnog starta - sauha, sa rucnim i automatskim i
                                   - prema nacinu otvaranja difuzora, sa siberom i sa leptirom.

              Ima puno proizvodjaca karburatora, ja cu navesti neke: ZENIT, SOLEX, WEBER, PIERBURG, KEIHIN, FORD, VARAJET, STROMBERG,
OZONE, MIKUNI i druge marke.

              Kad nam je povecana potrosnja goriva, kad nam auto ujutru tesko pali, kad se oseca trzanje motora, kad imamo knedlu kod dodavanja gasa i td., to je vise nego dobar znak da treba nesto preduzeti na karburatoru Vaseg automobila.



 :trkaci1

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #2 on: December 24, 2016, 09:06:03 PM »
Sad bi se dotakli srednjeg dela karburatora odnosno tela. Moglo bi se slobodno reci i centralnog-glavnog dela karburatora, jer se na njemu i u njemu nalazi odredjeni broj elemenata, koji sa poklopcem i donjim delom ( ako ga ima ) cine celinu.

              Telo je izliveno isto kao poklopac, od aluminijumske legure. Nalegajuce povrsine su fino izbrusene da bi se dobilo idealno zaptivanje ( npr., gornja povrsina tela, gde se postavlja poklopac sa zaptivkom, ili donja povrsina, koja naleze na usisnu granu ili na donji deo karburatora, ako ga ima ( zavisi od konstrukcije )).

              U telu karburatora se nalazi komora-lonce, u kome se nalazi odredjena kolicina goriva-benzina. U loncetu su postavljene glavne dizne ( za svako grlo po jedna dizna ).
Pored komore-lonceta, kad uzmemo telo karburatora u ruke, videce mo jedan ili dva velika otvora-grla ( venturijeve cevi ), koje su konusnog oblika. Videcemo odredjen broj kanala gde prolazi vazuh ili gorivo, mehanizam za prihvatanje naglih preopterecenja, kanal za ler diznu, deo sauha i druge delove u zavisnist od konstrukcije karburatora.



 :trkaci1

Offline Smiley

  • Forumaš sa iskustvom
  • *****
  • Posts: 2261
  • Karma: 32
  • Dacia Duster 1.5 dci Blue 4x4 (2018)
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #3 on: December 25, 2016, 01:02:14 PM »
za mene mozda i ne, ali ce mnogima ovo biti korisna tema... :dobroje:

cestitke na ulozenom trudu... :a055:
Dacia Duster Prestige 1.5 dCi Blue 4x4, 2018 (11.2018 - ...)
Dacia Duster Laureate 1.5 dCi, 4x4, 2015 (2.2015 – 11.2018)
Dacia Sandero Stepway 1.6, 2011 (10.2011 – 2.2015)

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #4 on: December 25, 2016, 04:33:19 PM »
Nemoj se mnogo sekirati bice i druga tema u mojoj izvedbi, koja ce obradjivati SPI i MPI sisteme. U svakom slucaju drago mi je da je tema posecena i da ima znatizeljnih clanova...




 :trkaci1

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #5 on: December 30, 2016, 11:04:13 AM »
                          Doslepan reno 5, po spoljnom izgledu. Fino ocuvan auto, kad sam otvorio haubu motora, motor besprekorno cist. Ali cvrc, prilikom verglanja gorivo preliva iz karburatora. Kad sam pitao: " Da li ste nesto dirali na karburatoru ", dobijo sam poznati odgovor: " Ne, taman posla, mi se tu nista nerazumemo".

                           Kad sam otvorio karburator ( odvojio poklopac karburatora od tela ), imao sam sta da vidim. Plovak nije postavljen, ocigledno da je neko nesto radio i zaboravio da vrati plovak.
                           Sva sreca pa imam rezervne delove, postavim plovak ( prekontrolisem ostale delove ), vratim pokloac na svoje mesto. Uz malo duze ( 5 - 7 sec. ) verglanje ( jer su im bile garave i mokre svecice ), upalili smo motor lepog renoa.
                           Ostavimo auto da se zagreje na radnu temperaturu,  u tom trenutku pocne objasnjenje kako nema plovka.

                           Kad nesto rasklapate ( nije bitno sta ) moji forunasi , vazno je da delove koje skidate, ostavite tako. Da ih prilikom sklapanja lako vidite ( vazno je da namate viska a, ni manjka delova ).


 :trkaci1

Offline žac

  • Dacia Rally vozac
  • ****
  • Posts: 879
  • Karma: 15
  • Logan 1.4 MPI 2007. i Yugo 55 IN 2006.
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #6 on: December 30, 2016, 09:24:56 PM »
Hahaha...znam, imao sam takve slucajeve, covek mi donese karburator na restauraciju a ono fali dizna, ili plovak..ja pitam, jel motor radio sa ovim karbom?...kazu, "Jeste, nista pipali nismo...."  :doh1:

Offline Highlander

  • Forumaš sa iskustvom
  • *****
  • Posts: 1170
  • Karma: 45
  • Dacia Duster 1.6 16V 4x4 Laureate
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #7 on: January 01, 2017, 02:03:59 AM »
Hahaha ... A ko bi tebi dao karburator na popravak ? Kao da ti nesto o tome znas ? How yes no !  :baeh: :lol: :laugh: :57:

Offline žac

  • Dacia Rally vozac
  • ****
  • Posts: 879
  • Karma: 15
  • Logan 1.4 MPI 2007. i Yugo 55 IN 2006.
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #8 on: January 01, 2017, 08:51:18 AM »
 :lol:

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #9 on: January 01, 2017, 06:16:14 PM »
Koristim priliku da svim clanovima cestitam Novu 2017 godinu, nek je uspesnija u svakom pogledu...



 :trkaci1

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #10 on: January 04, 2017, 09:57:34 PM »
Pre dva dana, prijatno iznenadjenje, dolazi mi  Citroen 2CV-6  600 cm3. Mogu slobodno reci, motor u perfektnom stanju, jer je presao nepunih 70 000 km do sada ( neduva na odusci - iberlaufu ). Steta je sto su svecice stalno garava pa motor neravnomerno radi, a iz auspuha izlazi crni dim.

                           Otvorio sam karburator da proverim prohodnos svi kanala, visinu goriva u loncetu i kakve su dizne. Ler dizna je bila originalna, ali glavna dizna je zamenjena sa diznom 50% vecom ( sto je i uticalo da se svecice garave ).

                          Zamenom glavne dizne i pravilni podesenim obrtaja na leru,  paljenja i smese na leru ( odradjen moto test motora ). Dobio sam da imam 0,5% CO na 3000 O/min., i da su svecice vidno pobelele.
                       Motor je mirno radio sa svojim specificnim zvukom ( auspuh je originalan ). Provozao sam se sa vlasnikom koji se vidno obradovao kako njegov ljubimac sada radi...





 :trkaci1

Offline Smiley

  • Forumaš sa iskustvom
  • *****
  • Posts: 2261
  • Karma: 32
  • Dacia Duster 1.5 dci Blue 4x4 (2018)
Odg: Kako cu sam poraviti karburator
« Reply #11 on: January 05, 2017, 08:04:51 AM »
@Bambo45:  :oklaski: :a055:
Dacia Duster Prestige 1.5 dCi Blue 4x4, 2018 (11.2018 - ...)
Dacia Duster Laureate 1.5 dCi, 4x4, 2015 (2.2015 – 11.2018)
Dacia Sandero Stepway 1.6, 2011 (10.2011 – 2.2015)

Offline žac

  • Dacia Rally vozac
  • ****
  • Posts: 879
  • Karma: 15
  • Logan 1.4 MPI 2007. i Yugo 55 IN 2006.
Odg: Kako cu sam porpraviti karburator
« Reply #12 on: January 06, 2017, 10:09:12 PM »
Svaka cast Bambo  :oklaski: ....
Mnogi ljudi menjau nasumicno dizne misleci da ce auto zbog toga bolje ici...a  ne znaju da naprave kombinaciju glavne dizne za gorivo sa diznom vazduha i emulzionom cevcicom...kada se kombinacija uradi pravilno mogu se dizne i menjati...  i naravno ako se ne preteruje u odabiru dizni.

Offline Bambo45

  • Dacia vozac
  • Posts: 26
  • Karma: 0
Odg: Kako cu sam porpraviti karburator
« Reply #13 on: January 08, 2017, 04:34:05 PM »
Tacno tako, desava mi se ( ali retko ) da me vlasnik auta zamoli da podignem snagu motora i njegovu ostrinu kod dodavanja gasa. Iz svog skromnog iskustva ( koje nije malo ( trideset i kusur godina ) ) i preko analizatora izduvnih gasova, uspem da dodam odredenu kolicinu gorivne smese. A da pri tom svecice ostanu korektno ciste ( nikako sive, a taman posla crne ).






 :trkaci1

Offline žac

  • Dacia Rally vozac
  • ****
  • Posts: 879
  • Karma: 15
  • Logan 1.4 MPI 2007. i Yugo 55 IN 2006.
Odg: Kako cu sam porpraviti karburator
« Reply #14 on: January 08, 2017, 06:17:57 PM »
E to, i meni uspeva, samo naravno ne sa mnooogo vecim promerom dizni...  :a025:

Radim trebnutno dva komada za Ficu..obicni IPM-ovi 28MGV....bice slika kada zavrsim....sada sam stao zbog Bozica a i hladno je do bola.  :agr: