Author Topic: Priprema automobila za stajanje  (Read 786 times)

Offline billke

  • Dacia vozac
  • Posts: 7
  • Karma: 0
  • Sandero II 1.0SCe 75
Priprema automobila za stajanje
« on: January 02, 2021, 12:23:46 AM »
Ljetos sam žurio na posao, vozio 80km/h kroz Osijek i zaustavi me policija. Dobar dan, vozačku, prometnu, znate li koliko ste vozili? Odgovaram da znam, žurim na posao, nisam pijan... Alkotestiraju me, 0,00 rezultat, pišu prekršajni nalog što je potrajalo dosta dugo i dobijem kaznu od 5000kn, 500kn troška postupka, 2 mjeseca zabrane upravljanja vozilima B kategorije i 4 kaznena boda. U svakom slučaju sam zakasnio pola sata na posao...
Pisao sam prigovor, nakon 3 mjeseca mi na kućnu adresu stiže sudsko rješenje, spustili su mi kaznu na 3000kn, ali je zabrana ostala ista i troškovi 600kn. Da naglasim još uvijek sam mladi vozač, vozim od svoje 18. Prije nego sam kupio Daciu vozio sam svoj motocikl i povremeno nekoliko auta :D
Zabrana ne počinje onog trenutka kad izdaju prekršajni nalog već kad u MUP-u upišu u sustav što je u mom slučaju potrajalo pola godine tako da sam mogao normalno voziti do sada. Dakle od danas do 28.2. moj će auto morati stajati na mjestu jer ga nema tko voziti, a i ne želim jer ga jedini ja znam voziti. Oni koji posjeduju Sandera 1.0 SCe znaju kakav umjenik treba biti da se vozi na temperaturama oko 0°C sa hladnim motorom, odziv na gas kasni još više nego inače, mjenjač je tvrđi, kad se pusti gas okretaji odmah padaju, a inače ostaju još cca pola sekunde na istom itd. Uglavnom, evo link na kojem se provjerava status vozačke dozvole:

https://mup.gov.hr/ostalo-48/kutak-za-vozace/283633

Potrebno je samo upisati serijski broj i znamenke sa slike.

Ovako to izgleda kod mene:




I sad moje pitanje, što je potrebno napraviti za pripremu auta na stajanje od 2 mjeseca?
Pretpostavljam da je rezervoar plastičan pa neće zahrđati tako da ga ne moram napuniti do kraja kao što je bilo potrebno na mom motoru. Akumulator ne smijem dirati jer pretpostavljam da će se nešto poremetiti sa elektronikom. Diskovi bi sigurno mogli zahrđati...
Molim za savjete iskusnih :1icon_nixweissA:


« Last Edit: January 02, 2021, 12:27:24 AM by billke »

Offline vlado44

  • Dacia test vozac
  • **
  • Posts: 143
  • Karma: 7
  • Sandero 1.6 Laureate
    • 2CV blog
Re: Priprema automobila za stajanje
« Reply #1 on: January 02, 2021, 10:10:06 AM »
 Pozdrav....

u načelu ne treba raditi ništa posebno. No dobro je imati barem pola rezervoara goriva, a može i više zbog toga da se manje vode iz zraka kondenzira. Nadalje, napumpati gume barem 0,2-0,3 više  od uobičajenog kako bi se manje deformirale jer tlak pada u njima s padom vanjske temp. provjeriti sve tekućine, namazati bravice na vratima, kao i gumene brtve. Kočnice možeš nasprejati break cleanerom, ja recimo skinem zadnji kotač i našpricam u doboše cleanera bez da ga skidam i propušem sa zrakom, izađe dosta kočione prašine... očistiti i osušiti vozilo iznutra, možda promijeniti filter klime (kabine) da se ne usmrdi unutrašnjost. Ja to radim 3-4 puta godišnje tako da su mi kanali za zrak čisti i nema bakterija i virusa....usput našpricam sa sprejem koji služi za dezinfekciju... I na kraju nije loše dobro napuniti akumulator bilo kojima, ali po mogućnosti kvalitetnim punjačem (tipa Ctek i slično).  Ako imaš mogućnosti upaliti vozilo, pomaknuti ga s mjesta, po nekom dvorištu i slično isto nije loše ali vjerujem da je teško izvedivo za mnoge ljude... ili da to netko drugi tebi od povjerenja napravi pa recimo odvozi đir po brzoj cesti....pa nisu valjda svi koje poznaješ nespretni i neznalice oko vožnje...evo, ja da sam bliže bih se dobrovoljno javio   :hihi: :57:

Sve u svemu da se puno naučiti oko auta za vrijeme kad nema vožnje....presinga i svega što nas okružuje. Pitanje je što tko voli i želi....

 Sretno....  :pljuga1

Offline stojo

  • Dacia profi vozac
  • ***
  • Posts: 303
  • Karma: 3
Re: Priprema automobila za stajanje
« Reply #2 on: January 02, 2021, 12:00:23 PM »
Upali ga svakih 7 dana da odradi 15min na mjestu. Nije to tako dugi rok da bi se nešto desilo osim da aku krepa. Stavi oglas da prodaješ pa će ti ga potencijalni kupci svako tolko provozat.

Offline logan

  • fosil
  • Global Moderator
  • Forumaš sa iskustvom
  • *****
  • Posts: 1306
  • Karma: 75
  • Logan 1,6 Laureate 2005.
Re: Priprema automobila za stajanje
« Reply #3 on: January 02, 2021, 11:54:52 PM »
Nije to predug period i da nije zima ne bi trebalo ništa posebno poduzimati. Ja mojeg Logan i Twinga tokom ljeta ne vozim po 2-3 mjeseca. Najosjetljiviji je akumulator pa ako nemaš mogućnost da ga jednom mjesečno priključiš na punjač, to što nemaš valjanu vozačku dozvolu te ne spriječava da ga povremeno upališ, sačekaš da motor postigne radnu temperaturu  i onda ga još desetak minuta vrtiš na srednjim okretajima. Par decilitara goriva nije neka stavka a motor i većina vitanih dijelova će se malo razraditi, Ulje i rashladna tekućina procirkulirati kroz kanale a akumulator malo probuditi i živnuti.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com
_________________________


Offline billke

  • Dacia vozac
  • Posts: 7
  • Karma: 0
  • Sandero II 1.0SCe 75
Re: Priprema automobila za stajanje
« Reply #4 on: January 03, 2021, 02:17:17 PM »
Hvala na savjetima :D

Offline Andjelko

  • Moderator
  • Forumaš sa iskustvom
  • *****
  • Posts: 4232
  • Karma: 94
  • Dacia Sandero Laureate 1.4+LPG
Re: Priprema automobila za stajanje
« Reply #5 on: January 07, 2021, 10:28:00 PM »
Svaki 7 dana upaliti i držati ga upaljenog min 15 minuta, ako je auto u privatnom dvorištu malo ga provozaj.Ako temperatura padne na manje od -10 upali ti njega češće.Svakako gledaj da imaš barem pola rez. benzina.