Sam svoj majstor > Car Entertainment

Auto kamere

(1/27) > >>

Smiley:
Otvaram ovu temu u ocekivanju auto kamere koju sam kupio putem eBaya po cijeni od US$15,04 (Nisam nasao slicnu temu, osim one koja se odnosi na ugradnju kamere za parkiranje. Moderacija neka pocisti ukoliko je potrebno :55_2:).

Svoje prve utiske cu prenijeti nakon testiranja, a za pocetak donosim tehnicki opis proizvoda prema specifikaciji koja je navedena na eBayu:
 
New HD Car Vehicle Dash Dashboard Camera IR DVR Cam Night Vision Recorder B KJ

Overview:
It is a common HD video camera as well as a professional driving recorder. It is equipped with 2.0" high resolution LCD and 170 degree ultra-wide-angle lens. Compact size, low power consumption, it is the best choice for your car.

Features:
1920 x1080 30fps video
Support Max.32GB TF Card
Support full HD video transmission
G-Sensor: Support
Seamless loop recording
MJPEG video compression
Support Motion Detection
Support Wide Dynamic Range
4x Zoom
Parking Monitoring
170 Degree Angle Lens
2.4 Inch High Resolution LCD
12 Mage Pixels
IR Night Vision
Novatek 96650 Solution
Auto power off function
Automatically turn on/off function
Power supply: Built-in battery-powered/USB power supply

Specification:
Screen Size : 2.4 inch, 1080P HD image quality
Image Sensor : 5.0 Mega CMOS
LED Night Vision Support : 1 infrared LED
Photo Format : JPG
Type : Portable
Zoom Range : 4x
Sound Recording : Yes
Chipset Manufacturer : Novatek
Video Format : MOV
Compression Format : H.264
Photo Resolution : 4000 x 3000
Video Resolution : 1440 x 1080, 1920 x 1080, HD1280 x 720, 640 x 480
Wide Angle : 170 Degree
Motion Detection : Yes
Cycle Recording : Yes
Storage Card Slot : TF card
Maximum Storage Supported : 32GB
TV Out Supported : Yes(PAL/NTSC)
Remote Control : No
Supported Ports : TF Slot, Micro USB
Input Voltage : 5V
Input Current : 500mA
Storage Capacity : Micro SDcard, Max. 32GB
Built-in Mic/speaker : Yes
Battery : Built-inlithium polymer battery
Interface : USB
System Requirements : Windows 2000/XP/Vista
Video Format : VGA
Menu Languages(Optional) : Chinese/English

Package Included:
1 x Car DVR
1 x Car Charger
1 x USB Cable
1 x Suction mount
1 x Battery (set in DVR)
1 x User Manual


Smiley:
Nakon 20-ak dana cekanja stigla je narucena auto kamera. Proteklo je nekoliko dana od prijema posiljke, ali nisam napravio dovoljno ozbiljne testove. Nadam se da cu imati vise prilike za dodatna testiranja tokom vikenda. Ipak, da napisem nekoliko uvodnih zapazanja:
 
Kamera dolazi sa nosacem (sa kojeg se moze skidati), koji omogucava prilicne manevre u toku pronalaska odgovarajuceg polozaja na prednjem staklu. Medjutim, iako se radi o relativno malog uredjaju, kamera mi nekako smeta na bilo kojem mjestu da se nalazi. Poseban problem predstavlja sto nosac nije moguce zalijepiti neposredno u blizini retrovizora (zbog one crno-bobicaste podloge). Svako postavljanje ispod retrovizora znaci da kamera stoji dosta nisko i smeta pogledu (da ne govorim o tome da odvlaci paznju na svoj ekran). Lijevo smeta, desno smeta (+ postoji veca sansa da ce neki suvozac da je pomjeri ili odlijepi sa stakla).
 
Iako tehnicki opis izgleda prilicno spektakularno, u principu se radi o jednostavnom uredjaju. Malo je problematicno sto je defaultno podesavanje na Kineskom jeziku (ne govorim i ne citam Kineski jezik, pa to moze biti i neko “klinasto pismo” :D). To je znacilo da sam morao klikati na razlicite nerazumljive opcije dok nisam nasao oznaku “English”. Korisnicke upute koje dolaze uz uredjaj su potpuno beskorisne. Napisane su na Kineskom jeziku (ili nekom drugom jeziku :bonk:) i necemu sto je samo pokusaj Engleskog jezika (Google Translate je profesionalni prevodilac za ovaj tekst).

I bez korisnickih uputa se dosta brzo mogu savladati podesavanja kojih i nema mnogo. Kako nisam imao na raspolaganju memorijsku karticu ozbiljnijeg kapaciteta (samo 1 GB) odabrao sam VGA rezoluciju za prvi snimak. Na laptopu snimak i pored slabije rezolucije izgleda dosta dobro, osim sto se u ovom nacinu snimanja ne radi o “sirokim” snimcima. 
 
Prije narednih ozbiljnijih testiranja zelim pronaci svoj stari nosac za mobitele i uz njegovu pomoc pokusati postaviti kameru na nacin da sto manje smeta u voznji. Trenutno ne stoji na staklu i bojim se da bih je postavljao samo u izuzetnim prilikama.

Highlander:
Za "pozicioniranje" kamere po tvojoj potrebi, mislim da bi ti ovako nešto bilo idealno :



Sasvim slučajno sam naletio na ovo prije par mjeseci u prodavnici alata. Samoljepljivi kvadratići čičak trake. Dva sam zalijepio napolju : jedan na metalni rezervoar, drugi na PVC rezervoar ( PVC poprilično rebrast ), a onaj "platneni dio" na zadnju stranu džepnog ogledala - kada se brijem napolju, da mogu kao čovjek da se gledam. Ljepilo odlično "drži", planiram navigaciju sa ovim trakama "držati" vertikalno na onoj polici na sredini kontrolne table Dastera. Siguran sam da bi držali i nalijepljeni preko "crno-bobičaste podloge iza retrovizora, i da bi onaj mali "luft" od par mikrona na čičak-traci poslužio kao odličan amortizer za vibracije sa samog auta mmnogo više nego taj vakuumski pričvršćivač iz kompleta !

Namjeravaš li praviti eksperimentalne snimke i unutrašnjosti kabine ? Veza - tema : Problemi sa sjedištima ! :whistling: :c062:

Smiley:
razmisljao sam o slicnom rjesenju i moguce je da i to probam... moj veliki "problem" je sto ne volim u unutrasnjosti auta nikakve naljepnice (ovo za naljepnice vazi  iza vanjski dio auta), mirisne borove i slicne privjeske... zbog toga jos uvijek samo razmisljam - osim toga, nisam imao vremena za eksperimente, jer dok se vratim kuci sa posla i obavim ostale aktivnosti sa dnevnog rasporeda vec je uveliko mrak... mozda tokom vikenda budem imao vise vremena za to...

svakako hvala na slikama i prijedlogu... kao i obicno, vrlo konkretno... :prijatelji:

istina je da bi se kamera sa svojim siroko-ugaonim snimanjem i nocnom opcijom mogla iskoristiti u razlicite svrhe, pa tako i za eksperimentalne snimke iz kabine... :hihi:

Highlander:
U ponedjeljak naručujem true cam A7. Neka mi jednom posluži - isplatiće se ...

Smiley, ako zalijepiš čičak traku na dio retrovizora prema šoferšajbni, ne znam kako bi ti to smetalo kad je nevidljivo ?
Zamisli, da Ropeeu instaliramo skrivenu kameru u enterijer auta ! Sudeći po njegovom omiljenom "emotikonu" -  :duster1
tamo se sigurno svašta dešava ...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version